İnsansız kara aracı (kısaca İKA), yerde giden ve üzerinde insan bulunmayan araçların genel adıdır. İnsan varlığının uygunsuz, tehlikeli veya olanaksız olduğu durumlarda kullanılır. Uzaktan kumandayla kontrol edilebildiği gibi sensörleri vasıtasıyla kendi hareket edebilen türleri vardır.

Uzay uygulamaları

Uzay uygulamalarına örnek olarak Rover'lar verilebilir. Rover, gezegenlerin veya gök cisimlerinin yüzeyinde gerekli görevleri yerine getirebilmesi için tasarlanmış uzay keşif araçların genel adıdır. NASA’nın 2011 yılında Mars keşif aracı projesi için göndermiş olduğu insansız uzay aracı olan Curiosty[6], Mars’ta yaşam olup olmadığını ayrıca su barınabilirliği gibi insansı keşiflerin mümkün olup olmadığını araştırmak için gönderilmiştir. 2020 yılında ise yine benzer amaçlar doğrultusunda Perseverance uzay aracı gönderilmiştir.

Askeri uygulamalar

İnsansız kara araçları askerî alanda, ordu tarafından askerî üslerde, terörle mücadelede, tehlikeli ortamlarda insanların yapması gereken işleri yapmada örneğin; patlayıcıları, bombaları, mayınları etkisiz hale getirmek, zor koşullarda ağır eşyaları yüklemek ve düşman ateşi altında ortam koşullarının onarımını ya da güvenliğin sağlanması için devriye gezerek bilgi toplamak, saldırganlar için caydırıcı bir unsur olarak var olmak gibi kullanımları içerir.

Sivil ve Ticari uygulamalar

İnsansız kara araçları birden çok sivil ve ticari ortamlardaki süreçlerde uygulanmaktadır.

Tarım

İnsansız kara araçlarının tarım alanında kullanımı günün her saati çalıştırılabilir olmasını, mahsullerin ve çiftlik hayvanlarının sağlığının izlenmesini, yabani otlarla mücadele edebilmeyi gibi tarımda verimliliği artırma yönünde kullanılmaktadır. Tarım robotu bu uygulama alanında örnek verilebilir.

Madencilik

Maden işletmelerinde maden tünellerini geçmek, hacim, kübaj hesaplamalarını yapmak ve açık maden ocaklarında 3 boyutlu kaya yüzeylerini haritalamak gibi görevler için kullanılmaktadır.

Üretim

Üretim ortamında malzeme taşımak için kullanılır. Havacılık şirketleri gibi şirketler bu araçları, insanların tehlikeli alanlarla etkileşime girmesini engelleyebilmeleri ve büyük vinçleri kullandığımız zamandan daha az zaman alarak ağır, hacimli parçaları taşıdığı için tercih edilir.

Acil durum uygulamaları

İnsansız kara araçları, yangınla mücadele, nükleer müdahale, arama ve kurtarma operasyonları gibi birçok acil durumlarda kullanılır. 2011 yılında “Fukushima Daiichi Nuclear Power Plant” kazasında insan varlığının araştırılması için çok fazla radyasyon bulunan alanlarda insansız kara araçları kullanıldı. Kızılötesi kamerası ile uzaktan rahatlıkla haberleşilebiliyordu. İç algılayıcılarıyla kişinin tansiyonunu ya da hayati fonksiyonlarını algılayıp iletişim kurulmuştur.[